Bariyer sistemleri ankara

Trafik ve yaya akışının durdurulması yada denetim altına alınması adına kullanılan sistemlere Bariyer Sistemi denir. Özellikle trafiğin yoğun olduğu yerlerde çoğunlukla tercih edilen Bariyer Sistemi yoğunlukla; Açık ve Kapalı Otopark giriş çıkışlarında, sitelerde, havaalanlarında ve kontrollü araç geçişlerinin sağlanması ihtiyaç duyulan her yerde kullanılabilir. Uygulanacağı alana ve amacına uygun olarak tercih edilebilen Bariyer Sistemleri, beklentiye doğru hizmet etmek adına “Kollu” ve “Mantar” bariyerler olarak gruplandırılır.

KOLLU BARİYER SİSTEMİ

Kollu Bariyer Sistemleri araç ve yaya geçişini denetim altına almak ya da durdurmak istenilen noktalarda uygulamak için kullanılır. Genel olarak site, otopark, otel, iş merkezleri tarafından tercih edilmektedir. Kollu bariyer sistemleri çok yoğun kullanımlar için dahi uygun olup gün süresince hiç durmadan çalışabilme performansına sahiptir. Dış etkenlere dayanıklı sağlam gövdesi sayesinde uzun seneler başarılı bir şekilde sağlam kalmaktadır. Kollu bariyerler doğru kişiler tarafınca yapılan montaj işlemleri ile seneler boyunca sorunsuz bir halde stabil olarak çalışabilmektedir. Güvenlik fotoselleri ile geliştirilmiş güvenlik önlemlerine sahip kollu bariyerler olası yaralanmaları minimize edebilmektedir.

Kollu bariyer sistemleri uygulanacağı alanda meydana getirilen doğru tahlillerin arkasından ihtiyaca bakılırsa 3-4-5-6 metrelik alüminyum borularla uygulanabilir. Geniş alanlarda kullanılacak en uzun kol uzunluğunun 6 metreyi geçmemesi kullanışı açısından kolaylık doğururken, 6 metre’den geniş bir uygulama alnına yapılacak olan sistemlerin senkronize oluşturulan iki karşılıklı iki koldan uygulanması daha kullanışlı olacaktır.

Motor otomasyon sistemleri ile entegre çalışabilen Kollu bariyer sistemleri, öteki bütün sistemlerde olduğu şeklinde enerji kesintilerinde manuel şekilde çalışabilecek halde tasarlanmıştır. Enerji kesintisi söz konusu olduğunda el ile çalıştırabilen Kollu bariyerlerde kol ağırlığı averaj 100 gr’dır. Rüzgara karşı aerodinamik biçimde tasarlanmış olan sistem kullanıcılara kolaylık sağlar. üreteç ve kesintisiz güç kaynağı olmayan yerlerde, elektrik kesilmesi yada arıza halinde otomatik bariyer manuel olarak boşa alınabilmektedir. Bu işlem otomatik bariyerin dışından özel bir anahtar ile yapılmaktadır. Boşa alınan otomatik bariyer kolu otomatikman kalkmakta ve yay baskısı sebebiyle dikey konuma gelmektedir. Kendi kendine düşme ihtimali yoktur.

Zaman ayarlı sisteme sahip olan Kollu Bariyer Sistemleri otomatik kapanma sistemine de sahip olduğu için mutlaka kendiliğinden düşme yapmaz. Emniyet fotoseli araç ve insan güvenliği için kollu bariyer sisteminin örutubet verilen özelliğidir. Bariyerin üzerindeki fotoseller yardımıyla araç geçişi tespit edilip araç geçene kadar bariyer kolunun indirilmesi önlenir. Böylece olası kazalar önlenmiş olur. Kollu Bariyer Sistemleri; Kartlı, butonlu, etiket okuyucu, uzaktan kumandalı, araç plaka okuma sistemi ve metal kütle dedektörü sistemleri ile bire bir çalışabilecek uygun kullanım kapasitesine sahiptir.

MANTAR BARİYER SİSTEMLERİ

Şehir trafik akışının yoğun olduğu noktalarda, yaya trafiğini aksatmayarak araç trafiğini engelleyecek şekilde tasarlanmış sisteme mantar bariyer sistemi denilmektedir. Mantar Bariyer sistemleri güvenlik sistemleri uygulamalarının caydırıcı, engelleyici fiziki unsurlarındandır. Mal ve can emniyeti düşünülerek tasarlanan mantar bariyerler tamamen özel üretimdir.

Uygulanacağı alanın özelliğine göre detaylandırılabilen mantar bariyer sistemleri, Mekanik mantar bariyer, hidrolik Mantar Bariyer, Pnomatik mantar bariyer ve manuel mantar bariyerler olarak sınıflandırılabilir. Mantar bariyerler, zeminden, mekanik, hidrolik veya Pnomatik bir etkiyle çıkan yol dubalarıdır. Hidrolik ve Pnomatik mantar bariyeri, dubasının içerisinde bir piston vardır, üniteden gelen hidrolik yağ ve ya hava bu pistonu hareket ettirmek vesilesiyle mantar bariyerin dubasını çalıştırır.

Trafiğin yoğun olmadığı alanlarda depo önleri, müstakil otoparklar, iş yeri önleri için muhteşem çözümler sunan manuel mantar bariyerler; Manuel mantar anahtarı ile kilit açılarak ayakla aşağıya basılır, mantar aşağı inince kendisi kilitlenir ve araç üzerinden geçer yada üzerine park eder. Araç gidince anahtar ile açılarak mantar kendisi yukarıya kadar çıkar ve otomatikman kilitlenir. Sisteminin Tamamen manuel olması özelliği elverişli kullanım sağlar.

Mekanik mantar bariyerler ise; mantar bariyerin dubasının içerisinde motor ve hareket ettirmeyi sağlayıcı dişliler vardır. Bu dişliler sayesinde mantar bariyerin dubası açılır yahut kapanır. Hidrolik mantar bariyerlerin ve Pnomatik mantar bariyerlerin ünite dediğimiz motor ve tankları (hava ve yağ) mantar bariyer dubalarının dışarısında ayrı bir kabin içinde muhafaza edilir. Hidrolik veya hava hortumları vesilesiyle mantar dubalarına dağıtılır.

Sabit olarak kullanmak amacıyla tasarlanmış Mantar Bariyerler ise çoğu zaman kamu binaları önlerine araç park etmesini engellemek adına kullanılmaktadır. Ayrıca bireysel olarak da kullanılabilmektedir. Depo önleri, müstakil kaldırımlar ve işyerleri önleri şeklinde bölgeler için muhteşem çözüm sunmaktadır. Durağan mantarlar değişik ebatlar ve farklı malzemeler ile zenginleştirilmiştir. Krom, döküm, alüminyum, plastik benzer biçimde malzemeler sıklıkla tercih edilmektedir.